BREZPLAČNA POŠTNINA NAD 70,00 €

Sodobne tehnike oralne higiene

Sodobne tehnike oralne higiene

V ustni votlini se nahaja do 800 različnih vrst bakterij, od katerih so mnoge kariogene. Cilj dobre ustne higiene je odstranitev teh bakterij iz ustne votline, preden poškodujejo sklenino in povzročijo vnetje dlesni.

 

Pri tem je pomembno ščetkanje zob z dobro zobno ščetko, ki ne sme poškodovati sklenine ali dlesni, uporaba učinkovite zobne paste in zobne nitke. Ključno je redno, učinkovito in dovolj dolgo ščetkanje. Osnovni princip ščetkanja je, da fina zaobljena vlakna pridejo v kontakt s plakom in ga fizično odstranijo z mesta, kjer se pritrjuje. Večkrat premaknemo glavo zobne ščetke gor in dol ali krožno naokrog, bolj učinkovito je čiščenje. Povprečna oseba čisti svoje zobe približno eno minuto, pri čimer glava ščetke naredi približno 360 gibov na minuto.

 

Električne zobne ščetke so proces čiščenja zob olajšale, saj povprečna električna zobna ščetka naredi od 5.000 do 10.000 gibov na minuto, kar pomeni 10 do 30-krat večji učinek ob predpostavki, da vsak gib doseže novo točko nedotaknjenega plaka na zobu. Po letu 1990 so se pojavile takoimenovane “sonične” zobne ščetke, ki se premikajo še hitreje – od 15.000 do 40.000 gibov na minuto; ime  “sonične” so dobile, ker vibrirajo s frekvenco, ki je v človekovem slušnem območju. V enakem času pa se je pojavila tudi prva “ultrazvočna” zobna ščetka, ki je povsem drugačna od “soničnih” zobnih ščetk. Ultrazvočne zobne ščetke delujejo s frekvenco 1,6 MHz ali s 192.000.000 gibov na minuto, kar je 5000-krat več gibov kot pri običajnih soničnih zobnih ščetkah. Ultrazvok se v medicini uporablja že več kot 50 let, različne frekvence in moči omogočajo uporabo v slikovni diagnostiki, pri zdravljenju poškodb, za pospeševanje absorbcije zdravil v tarčnih organih, pri odstranjevanju zobnega kamna itd. Enaka frekvenca 1.6 MHz, ki jo je FDA leta 1992 odobrila za uporabo pri zobnih ščetkah, se uporablja tudi za pospeševanje preraščanja zlomov kosti (Low intensity pulsed ultrasound). Pri tem tipu ultrazvoka je ključna varnostna omejitev, da ultrazvok v celotnem času uporabe ne segreje okolnega tkiva za več kot 1°C. Prednosti ultrazvoka pri čiščenju zob so številne. Ultrazvok pomaga razbijati verižice bakterij na posamezne koke in tako pomaga  onemogočiti pritrjevanje in obstoj bakterij v biofilmu na površini zoba (1). Ultrazvok lahko deluje tudi do 12mm v dlesni, dentalne žepe, kjer običajne ščetke, ustne vode ali nitke ne sežejo. Ultrazvok lahko pomaga aktivirati pretok krvi v dlesnih zato ima lahko pozitiven učinek pri vnetjih, krvavečih dlesnih, ustnih razjedah, obzobnih žepih in fisurah. Ultrazvok pomaga odstraniti madeže zaradi kave, čaja, nikotina ali vina. Ultrazvok pomaga odstranjevati zobne obloge in kamen, da vnetja težje nastajajo. Ultrazvok je lahko še posebej učinkovit pri implantih in mostičkih in je učinkovit tudi pri čiščenju zobnih protez. Ker ultrazvok deluje nežno in učinkovitio, agresivni premiki ščetin niso več potrebni, zato omogoča tudi uporabo manj abrazivnih zobnih past.

 

Od takratne objave so dokazi o koristnem delovanju ultrazvočnih zobnih ščetk dobro dokumentirani.

1. Shinada K, Hashizume L, Teraoka K, Kurosaki, N. Effect of ultrasonic toothbrush on Streptococcus mutans. Japan J. Conserv. Dent. 1999; 42 (2): 410-417.

0
Feed